Aktualności


OBIADY – LISTOPAD 2021

opublikowane: 18 paź 2021, 02:19 przez Jarosław Lipiński

Zgodnie z regulaminem korzystania z obiadów wydanym przez panią 

Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Miasto Świnoujście w Świnoujściu


Opłatę za obiady wnosi się za cały miesiąc z góry, od 20 do 26-ego każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc zaprowiantowania.

Prosimy o wpłatę od 20 października do 26 października 2021r. na miesiąc listopad 2021r.z godnie z informacją jak niżej:


OBIADY – LISTOPAD  2021

Informacja o obiadach za miesiąc listopad 2021r. dla uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr1 w budynku A przy ulicy Narutowicza 10 i w budynku B przy ulicy Witosa 12

Wydawanie obiadów w dniach:

od 03.11.2021r. do 30.11.2021r. (nie ma obiadów 2 i 12 listopada 21r.)

Odpłatność za obiady:

Uczniowie: 18 dni x 6 zł= 108,00 

Nauczyciele: 18 dni x 10zł= 180,00


UWAGA 

Wpłaty za obiady przyjmowane są 

wyłącznie przelewem na konto bankowe szkoły:

Bank PEKAO S.A. I Oddział w Świnoujściu

42 1240 3914 1111 0000 3087 6491

Jednocześnie należy być świadomym, że uczeń rozpocznie korzystanie z obiadów po dwóch dniach od dokonania wpłaty.

       

W tytule przelewu należy wskazać imię i nazwisko ucznia, klasę, budynek do którego uczęszcza: Budynek A: Narutowicza 10 lub Budynek ul. Witosa 12 oraz wskazanie dni w których uczeń nie będzie jadł obiadu. 


W przypadku nieobecności ucznia w szkole z powodu choroby obiad można odebrać w stołówce szkolnej.


Dzieciństwo w czasach II wojny światowej

opublikowane: 16 paź 2021, 03:30 przez Jarosław Lipiński

„Są chwile, które w pamięci zostają. 

I choć czas szybko płynie, to one nie przemijają...”


Uczniowie z klasy 2 „b” artystycznej czytali lekturę pt. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, historię małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach. Po omówieniu lektury okazało się, że w rodzinach uczniów zdarzyły się podobne historie. Ich pradziadkowie i dziadkowie również pamiętają czas wojny i lata okupacji. Mama Piotrusia z naszej klasy wpadła na wspaniały pomysł i nagrała wywiad z prababcią Tereską, która doskonale pamięta te trudne i smutne czasy. Piotrek bardzo dobrze spisał się w roli reportera. Jego wywiad uczniowie nagrodzili brawami i w podziękowaniu napisali list do pani Teresy. Wręczył go Piotrek, a jego mama zrobiła zdjęcie.

Dziękujemy jego prababci Teresce, że zechciała się z nami podzielić swoją historią i wspomnieniami z dzieciństwa oraz za pozdrowienia dla naszej klasy. Dzięki niej zrozumieliśmy, że powinniśmy doceniać dzieciństwo, które mamy. 


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

opublikowane: 11 paź 2021, 02:30 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 16 paź 2021, 03:26 ]


W dniach 4 i 5 października w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM).  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W tegorocznej akcji wzięli udział uczniowie klas 5a, 6a i 6b. Jak widać na załączonych zdjęciach tabliczka mnożenia nie jest im straszna. Za rok planujemy powtórzenie i rozszerzenie akcji na całą szkołę.

      

Stare klucze dla Kliniki "Budzik"

opublikowane: 6 paź 2021, 13:33 przez Jarosław Lipiński


W Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP ruszyła akcja charytatywna "Stare klucze dla Budzika". Drodzy rodzice, jeśli posiadacie stare, niepotrzebne i do niczego nie pasujące klucze, przynieście je do naszej szkoły bud. A i B a my przekażemy je do punktu kluczowego. Klucze trafią na złom a uzyskane pieniążki przekażemy dla Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" Może to właśnie twój klucz obudzi kolejne dziecko.
,,Ślubuję dbać o godność szkoły i własną…” - pasowani na uczniów SP 1

opublikowane: 5 paź 2021, 03:13 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 5 paź 2021, 03:13 ]

W piątek 1 października 2021 r. cztery klasy pierwsze dostąpiły zaszczytu wstąpienia w poczet społeczności szkolnej SP 1.  Na okręcie Marynarki Wojennej ORP ,,Gniezno” ugościł je komandor Przemysław Lizik. Życzenia wielu sukcesów skierowała do uczniów dyrektor szkoły Kamilla Jelonek.

    Ponad stu uczniów klas pierwszych z przejęciem wchodziło po trapie na okręt ORP ,,Gniezno”. Na ich uśmiechnięte twarze spoglądali rodzice, dyrekcja, poczet sztandarowy, a przede wszystkim wychowawczynie: Sylwia Wróblewska, Marzena Woźniak, Joanna Szymorowska i Małgorzata Komorowska. Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca samorządu uczniowskiego Julia Szypulska:

  • My, starsi koledzy podamy Wam pomocną dłoń. Korzystajcie w naszych szczerych rad i pomocy, gdy szkolne życie okaże się trochę trudniejsze. Ale nie martwcie się. Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest ciekawie i wesoło.

Następnie głos zabrała pani dyrektor Kamilla Jelonek, która podziękowała Marynarce Wojennej za gościnę. Uczniowie zaśpiewali piosenkę ,,Pierwszaczek” oraz wyrecytowali wiersze, w których podkreślali radość z uczęszczania do szkoły. Gdy przyszedł najważniejszy moment, na słowa pani dyrektor głośno mówili ,,Ślubuję”, patrząc na sztandar szkoły. Następnie komandor Przemysław Lizik każdego pierwszoklasistę osobiście mianował na ucznia szkoły, dotykając jego ramię szablą Marynarki Wojennej. Rodzice również musieli złożyć ślubowanie, podkreślając współpracę z wychowawcą i szkołą jako dbałość o rozwój dziecka. Po zakończeniu części oficjalnej klasy pozowały do zdjęć na tle okrętu.

(dag)

fot.R. Srzedziński
Propozycja projektu z Budżetu Obywatelskiego

opublikowane: 25 wrz 2021, 10:30 przez Jarosław Lipiński

Propozycja projektu z Budżetu Obywatelskiego - projekt inwestycyjny tzw. twardy

 

Przystań Zabawy - sala aktywności dla uczniów klas 1 - 3 Szkoły Podstawowej nr 1 

w Świnoujściu 

Uzasadnienie projektu:

Projekt zakłada adaptację pomieszczenia szkolnego na salę zabaw dla dzieci uczących się w klasach 1 - 3. Nowopowstały nowoczesny plac zabaw będzie alternatywą dla uczniów spędzających dużą część swojego dnia w szkole. Aktualnie w budynku szkolnym nie ma miejsca, gdzie dzieci mogłyby w atrakcyjny sposób zagospodarować swój czas. Przestrzeń zachęcać będzie do aktywnego wypoczynku na terenie szkoły w sytuacji, gdzie niemożliwym będzie korzystanie ze szkolnego placu zabaw. Aranżacja zakłada wydzielenie stref, które sprzyjać będą zaspokajaniu różnych potrzeb młodych ludzi - m. in. strefa aktywności ruchowej rozwijająca koordynację ruchową, strefa wyciszenia, strefa interaktywna stymulująca percepcję wzrokowo - słuchową. Przestrzeń sali zabaw z odpowiednio dopasowanymi pomocami edukacyjnymi sprzyjać będzie również realizacji zadań mających na celu kształtowanie u najmłodszych uczniów kluczowych kompetencji proinnowacyjnych takich jak współpraca, praca w grupach, poszanowanie własnych uczuć. Zostanie również wydzielony kącik wyciszająco - relaksujący dla uczniów nadwrażliwych na bodźce zewnętrzne. Bardzo ważnych aspektem nowopowstałej sali zabaw będzie położenie dużego nacisku na integrację dzieci, co wydaje się kluczowe dla zawiązania i odbudowania relacji koleżeńskich po długotrwałym czasie izolacji. Równie istotne jest także zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej, co ma duży wpływ na aspekt zdrowotny.

W sali zabaw przebywać będzie mogło jednorazowo 25 osób pod ścisłym nadzorem opiekuna. Będzie ona dostępna w godzinach pracy szkoły. Korzystać z niej będą mogli nauczyciele w ramach swoich zajęć oraz nauczyciele świetlicy w ramach działalności świetlicy.

Sala aktywności dla dzieci niewątpliwie uatrakcyjni czas spędzony w szkole, pozytywnie wpłynie na relacje interpersonalne i zachęci młodych ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rówieśników. Będzie to miejsce sprzyjające zabawie, relaksowi, rozwojowi kompetencji kluczowych, propagujące aktywność ruchową a jednocześnie nowoczesna przestrzeń, w której dzieci będą mogły w bezpiecznej i w przyjaznej atmosferze spędzać czas z rówieśnikami.

Opis projektu:

Projekt “Przystań zabawy” ma na celu utworzenie nowoczesnej sali zabaw i wypoczynku dla uczniów klas 1 - 3. Zaplanowana przestrzeń rozrywki powstałaby w istniejącym pomieszczeniu, które poprzez odpowiednią rearanżację zyska nowy wymiar i zastosowanie dopasowane do potrzeb psychorozwojowych dzieci.

W pomieszczeniu przeznaczonym na realizację przedsięwzięcia zaplanowano drobne place ogólnobudowlane, które mają na celu odświeżenie tego miejsca i dostosowanie go do nowoczesnych standardów i estetyki - szpachlowanie i malowanie ścian oraz sufitów, umieszczenie na jednej ze ścian fototapety, wkucie instalacji elektrycznej, wymiana oświetlenia na ledowe, wymiana nawierzchni podłogowej na bezpieczną z odpowiednią specyfikacją produktu, wykonanie zabudowy grzejników.  Przestrzeń zostanie odpowiednio doposażona w sprzęt służący rekreacji, aktywności i wyciszeniu dzieci klas młodszych. Zaplanowano zorganizowanie kilku stref: 

1. strefa aktywności z mini obiektem do aktywności fizycznej (ok. 20m kw), ścianka wspinaczkowa; 

2. strefa relaksu z domkami wyciszenia, pufami i siedziskami umieszczonymi za parawanami wyciszającymi, huśtawki - kokony; 

3.strefa zabawy z klockami -  cegłami, basenem kulkowym, klockami piankowymi, stołem do cymbergaja, stołem do gry w koszykówkę;

4. strefa interaktywna ze zręcznościowymi grami interaktywnymi pomagającymi wyćwiczyć refleks i koordynację, stymulująca percepcję wzrokową i słuchową; 

5. strefa integracyjna, w której znajdować się będą gry wielkoformatowe i akcesoria do zabaw zespołowych (m.in. chusta animacyjna).

 

Propozycja projektu z Budżetu Obywatelskiego - projekt nieinwestycyjny tzw. miękkiA journey to the great unknown – Podróż w wielką nieznaną – anglojęzyczny projekt czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu


Uzasadnienie projektu:

Planowane przedsięwzięcie kulturalno - edukacyjne zakłada wprowadzenie w klasach 4 - 8 Szkoły Podstawowej nr w 1 w Świnoujściu anglojęzycznego projektu czytelniczego pt. “A journey to the great unknown – Podróż w wielką nieznaną”. Byłoby to wyjątkowe miejsce propagujące piękno języka angielskiego pod postacią przygody uczniów ze słowem pisanym oraz z wykorzystaniem do tego zapisu dźwiękowego w formie audiobooków. Pomysł tego projektu to również innowacyjny sposób, zgodny z oczekiwaniami współczesnego ucznia na propagowanie czytelnictwa oraz poznanie kultury i tradycji krajów anglojęzycznych.

Czytelnia językowa byłaby miejscem, w którym uczniowie w przyjaznych warunkach, ciszy i skupieniu mogliby zagłębić się w literaturę anglojęzyczną. Spotkania w czytelni językowej w znacznym stopniu wpłyną na rozwój kompetencji językowych u dzieci, będą także alternatywą na spędzenie wolnego czasu w szkole w sprzyjających warunkach. 

Niniejszy program skupia się na rozwoju indywidualnych zainteresowań literackich i poszerzeniu umiejętności z zakresu posługiwania się językiem angielskim. Zgodnie z ideą szkoły publicznej wszyscy uczniowie klas 4 - 8 będą mieli zagwarantowany równy dostęp do korzystania z oferty czytelni językowej. Nadrzędnym celem jest poszerzanie kompetencji w doskonaleniu sprawnościach językowych (rozumieniu tekstu czytanego, rozumieniu tekstu słuchanego, wzbogaceniu słownictwa oraz doskonaleniu wymowy). Kontakt z oryginalnym tekstem literackim uzupełniony o zanurzenie się w słowo mówione poprzez korzystanie z anglojęzycznych audiobooków ma ogromne znaczenie na rozwój umiejętności praktycznego posługiwania się językiem obcym. 

Korzystanie z zasobów czytelni językowej ma na celu umożliwienie uczniom zdobycia umiejętności płynnego posługiwania się językiem, motywuje do poszerzania zainteresowań, dostarczy okazji do zbierania doświadczenia, rozwijania pozytywnych postaw wobec nauki języka i zdobywania wiedzy.   Realizacja zadań przewidzianych w projekcie będzie wspierała uzdolnienia, zainteresowania i talenty uczniów. Udział w projekcie ukształtuje również w uczniach bardzo ważne kompetencje takie jak: samodzielność, samodyscyplina, systematyczność oraz poczucie odpowiedzialności za własne działania. Wprowadzenie do oferty SP1 opisywanych zajęć umożliwiłoby naszym uczniom systematyczne ćwiczenie porozumiewania się w języku angielskim poprzez cykliczne dyskusje nad danym tekstem literackim przy wsparciu nauczyciela prowadzącego koło czytelnicze.

Dobór atrakcyjnej, odpowiednio dobranej do wieku literatury, nowoczesna forma przekazu, przytulne wnętrze i miła atmosfera - to czynniki, które sprawią, że program stanie się wartościowa alternatywą dla młodych ludzi a jednocześnie w znaczący sposób podniesie jakość pracy szkoły. 

 

Opis projektu:

Projekt “A journey to the great unknown – Podróż w wielką nieznaną” ma na celu utworzenie nowoczesnej czytelni językowej dla uczniów klas 4 - 8, która byłaby miejscem odpoczynku i poszerzania kompetencji językowych. Zaplanowana przestrzeń powstałaby w istniejącym pomieszczeniu, które poprzez odpowiednią rearanżację i doposażenie w odpowiednie materiały edukacyjne zyska nowy wymiar i zastosowanie dopasowane do potrzeb dzieci.

W pomieszczeniu przeznaczonym na realizację przedsięwzięcia zaplanowano drobne place ogólnobudowlane, które mają na celu odświeżenie tego miejsca i dostosowanie go do nowoczesnych standardów i estetyki. W celu realizacji projektu przeznaczona sala zostałaby doposażona w meble, które nadałyby odpowiedniego wystroju i klimatu wnętrzu (fototapeta, zasłony, lampy podłogowe, fotele klubowe, stoliki, półki na książki, regały na książki i regały na audiobooki).

W celu doposażenia pomieszczenia w środki przeznaczone bezpośrednio do realizacji projektu edukacyjnego koniecznym będzie zakup miniwieży do odtwarzania audiobooków, stojaków na słuchawki, aktualnych pozycji literackich i multimedialnych. 

W czytelni językowej przebywać będzie mogło jednorazowo od 8 do 13 osób pod opieką nauczyciela języka angielskiego zgodnie z harmonogramem działalności koła czytelniczego i planu lekcji. Zainteresowani uczniowie będą mogli również korzystać z czytelni językowej w ramach działania świetlicy i biblioteki szkolnej pod nadzorem wyznaczonego opiekuna.

Czytelnia językowa otwarta będzie w godzinach pracy szkoły.

Akcja Sprzątania Świata

opublikowane: 25 wrz 2021, 09:57 przez Jarosław Lipiński

W dniach 17-20 września 2021 roku klasy 1-3 naszej szkoły wzięły aktywny udział w 28 akcji "Sprzątanie Świata", której przewodnie hasło brzmiało:

 "Myślę, więc nie śmiecę". 


We wszystkich klasach wychowawczynie przeprowadziły z dziećmi tematyczne pogadanki. 

Uczniowie kl. 1 wykonali oryginalne tematyczne plakaty, które wywiesiły na 1 piętrze w ramach obchodów tego wydarzenia.

Natomiast klasy 2-3 z wychowawczyniami aktywnie wzięły udział w segregacji i zbiórce śmieci w naszym mieście.  Wszyscy pamiętali, że rozsądnie myślący człowiek- najpierw segreguje, a potem wyrzuca śmieci do odpowiednich worków, pojemników, dlatego już od lat mają one określone kolory.  Zespoły zbierały nieczystości wokół stadionu, amfiteatru, w parku przy ul. Matejki, przy szkole. 

Warto dołączyć do tych, którzy podejmują działania, by "Ziemia miała czyste zielone płuca", więc my czyste: powietrze, wodę, glebę.

Organizatorzy wydarzenia na terenie szkoły w budynku A dziękują wszystkim, biorącym udział w tej akcji i zapraszają do sprzątania Ziemi w następnym roku.

Wycieczka - Karkonosze klas 7c, 7e i 8e

opublikowane: 25 wrz 2021, 06:40 przez Jarosław Lipiński

W dniach 21-24 września klasy 7a i 7d oraz przestawiciele klas 7c, 7e i 8e wraz z opiekunami: Marią Żółtowłos, Honoratą Kin, Martą Wojtkowiak, Jakubem Bobrowskim odbyły niezapomnianą wycieczkę na Dolny Śląsk. Wrażeń było bez liku, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki regionu: XIII-wieczne ruiny Zamku Bolków, XII-wieczną Świątynię Wang, Mauzoleum Piastów Śląskich i Zamek w Legnicy oraz barokową Bazylikę Mniejszą w Legnickim Polu. Zwiedziliśmy Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Starą Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu oraz Muzeum Miedzi w Legnicy. Jednak największe emocje wywołała górska wędrówka na szczyt królowej Karkonoszy – Śnieżkę. Osiemnastokilometrowy spacer rozpoczął się wjazdem kolejką linową na Kopę, skąd ruszyliśmy w kierunku Domu Śląskiego, by następnie wspiąć się na szczyt Śnieżki. Nawet silny wiatr nie zatrzymał nas, by ruszyć w dalszą drogę. Zmierzaliśmy w kierunku Słonecznika skąd roztaczał się wspaniały widok na schroniska: Strzechę Akademicką i Samotnię. Ostatnim punktem wyprawy były Pielgrzymy, gdzie po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną do Górnego Karpacza.

Czas na wycieczce minął bardzo szybko, pozostały miłe wspomnienia i plany na następną podróż.

M.W.


Biblioteka zaprasza

opublikowane: 23 wrz 2021, 23:21 przez Błaż Sebastian   [ zaktualizowane 23 wrz 2021, 23:22 ]

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTUOBIADY – PAŹDZIERNIK 2021

opublikowane: 17 wrz 2021, 01:27 przez Jarosław Lipiński

     Zgodnie z regulaminem korzystania z obiadów wydanym przez panią

Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Miasto Świnoujście w Świnoujściu

 

Opłatę za obiady wnosi się za cały miesiąc z góry, od 20 do 26-ego każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc zaprowiantowania.

 

Prosimy o wpłatę od 20 września do 26 września 2021r. na miesiąc październik 2021r.

z godnie z informacją jak niżej:

OBIADY – PAŹDZIERNIK  2021

Informacja o obiadach za miesiąc październik 2021r. dla uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr1 w budynku A przy ulicy Narutowicza 10 i w budynku B przy ulicy Witosa 12

                           Wydawanie obiadów w dniach:

                            od 01.10.2021r. do 29.10.2021r.

                                 Odpłatność za obiady:

                            Uczniowie: 21 dni x 6 zł= 126,00

                           Nauczyciele: 21 dni x 10zł= 210,00

 

                                         UWAGA

                       Wpłaty za obiady przyjmowane są

          wyłącznie przelewem na konto bankowe szkoły:

                   Bank PEKAO S.A. I Oddział w Świnoujściu

                         42 1240 3914 1111 0000 3087 6491

             Jednocześnie należy być świadomym, że uczeń rozpocznie korzystanie z obiadów po dwóch dniach od dokonania wpłaty.

      

                        W tytule przelewu należy wskazać imię  i nazwisko ucznia, klasę , budynek do

 

którego uczęszcza: Budynek A:Narutowicza 10 lub Budynek B:Witosa 12 oraz wskazanie dni

 

w których uczeń nie będzie jadł obiadu.

 

W przypadku nieobecności ucznia w szkole z powodu choroby obiad można odebrać

 

 w stołówce szkolnej. 

1-10 of 757