Aktualności‎ > ‎

Badanie Bałtyku 2017

opublikowane: 23 paź 2017, 00:02 przez Błaż Sebastian   [ zaktualizowane 23 paź 2017, 01:44 przez Jarosław Lipiński ]


We wtorek 10 października 2017 r. członkowie koła przyrodniczego klas 6 pod opieką p. Lidii Ziontkowskiej udali się na plażę w ramach ekologicznej akcji „Badanie Bałtyku 2017”.

Na miejscu okazało się, że nasze wybrzeże jest czyste, zadbane i opanowane przez turystów. Wędrując od „Słodkiego Centrum” w stronę „Wiatraka” uczniowie napotkali różne gatunki zwierząt i roślin zamieszkujących te tereny. Były to mewy: srebrzyste, siodłate, śmieszki; łabędzie, a nawet wrony i gołębie. Na brzegu leżały pojedyncze meduzy i liczne muszelki małży.

Gdzie nie gdzie można było zauważyć suchą, wyrzuconą na brzeg trawę morską. Nie było w ogóle morszczynu pęcherzykowego (nie spotkaliśmy go już od kilku lat). Na wydmach gatunkiem licznie występującym była wydmuchrzyca piaskowa, turzyca piaskowa, wierzba, lepiężnik biały i sosna pospolita.

Pogoda nam dopisała, wiał niewielki wiatr ale było ciepło, choć pochmurno . Na morzu tworzyły się drobne fale i mierząc szerokość plaży nie pomoczyliśmy swoich butów. Porównując do ubiegłego roku okazało się, że naszej plaży jest trochę„mniej” – bo jej największa szerokość (w mierzonym odcinku) wynosiła 88 m, a w roku poprzednim 94 m. W wyniku naszych obserwacji możemy powiedzieć, iż nasza plaża jest czysta, gdzie nie gdzie tylko leżą pojedyncze woreczki foliowe, a przy wydmach tylko 2 –3 szklane butelki. Widać, że teren jest często sprzątany i zadbany.

Istotną zmianą, którą zauważyliśmy był brak płotu zabezpieczającego wydmy–zostały po nim tylko drewniane ścięte paliki- może będą wymieniane? Tego nie wiemy.

Nasza wyprawa nad morze wszystkim uczestnikom bardzo się podobała. Przeszliśmy w sumie 6 kilometrów i nikt nie był zmęczony. W przyszłym roku też pójdziemy I również sprawdzimy stan naszego wybrzeża, oceniając je naszym szkolnym wzrokiem.