Aktualności‎ > ‎

Badanie Bałtyku 2018

opublikowane: 8 paź 2018, 04:49 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 8 paź 2018, 05:01 ]
5 października 2018 r. grupa uczniów z klas szóstych należących do koła przyrodniczego Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką p. Lidii Ziontkowskiej wybrała się na akcję: „Badanie Bałtyku”.
Celem naszych działań było określenie stanu czystości wybrzeża, obserwacja żyjących tam nadmorskich zwierząt i roślin, zauważenie istotnych zmian w nadmorskim terenie oraz zbadanie szerokości badanego odcinka. Dodatkowym zadaniem było sprawdzenie czy nasza  plaża jest szersza czy też węższa w stosunku do lat ubiegłych.
Pogoda nam dopisała - było ciepło i bezwietrznie. W trasę wyruszyliśmy autobusem linii B. Badanie plaży rozpoczęliśmy od wejścia F.
Badany odcinek wynosił ok 1 km, przebiegał jak zwykle wzdłuż brzegu morza i w drodze powrotnej wzdłuż wydm.
Przy brzegu zauważyliśmy nie tylko wiele nadmorskich ptaków tj.: łabędzie, mewy szare, srebrzyste, śmieszki ale także obecne były wszędobylskie gołębie. 
Na brzegu wyrzuconych zostało wiele meduz i muszli małż. Wśród licznych glonów i muszelek zauważyliśmy małego żywego kraba.
Mimo wysokiej temperatury powietrza – ok 16° C - temperatura wody wynosiła tylko 0°C - była zimna, ale amatorów taplania się w wodzie było sporo.
Po zmierzeniu szerokości plaży okazało się, że wynosiła ona 129m i 30cm – jeszcze nigdy tak szerokiej plaży nie było – zatem w tym roku padł rekord!
Po sztormie na brzegu leżało tak dużo glonów, że piasek wyglądał jakby porastał trawą. Wśród  muszelek turyści szukali bursztynów, co nas również zdopingowało do poszukiwań. Każdy z nas znalazł po 1 okruszku tego roślinnego skarbu.
Można zdecydowanie powiedzieć, że plaża jest czysta i zadbana. Przy brzegu zebraliśmy pojedyncze drobne papierki. Trochę więcej śmieci było przy wydmach, ale były to pojedyncze puszki po napojach i plastikowe kubki po kawie. 
Możemy być dumni z naszej plaży – okazało się bowiem, że nie tylko jest bardzo szeroka, ale  również czysta i zadbana.
Wszystkim uczestnikom wycieczka się bardzo podobała, było miło i ciekawie. Po tak długiej trasie czekając na autobus wszyscy jeszcze mieli siłę na zabawę. W przyszłym roku znowu tam będziemy i ponownie wszystko zbadamy.