Prawidłowo zaplanowany czas wolny i jego formy mają szczególny wpływ na regenerację sił, utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej, pozwala na wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka. Bardzo istotne jest więc racjonalne wykorzystanie i wdrażanie do aktywnego i wartościowego spędzania czasu wolnego. Wolny czas mądrze wypełniony odpowiednimi zajęciami ma zasadnicze i pozytywne znaczenie dla rozwoju osobowości dziecka. Dobrze zorganizowany czas wolny pozwala na: - rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, poszerzanie wiedzy, zaspokajanie potrzeb poznawczych, wiedzy i nowych doświadczeń, - poprzez organizację odpowiednich zajęć dziecko uczy się odpowiednich norm postępowania i stylu bycia, - czas wolny zorganizowany i spędzony wraz z rodzeństwem i rodzicami umacnia więzi rodzinne, - dobrze zorganizowany czas wolny zachęca dzieci do aktywności. Przykładowe formy spędzania czasu wolnego: - zabawa - realizuje się w działaniu charakteryzuje się bogactwem i zmiennością wrażeń, angażuje wyobraźnię, rozwija zainteresowania (zabawy umożliwiające samoocenę, zabawy z zakresu stymulowania twórczej aktywności, pantomima, zabawy rozluźniające, likwidujące napięcie, np. zabawy przy muzyce, tańce integrujące, zabawy z wykorzystaniem dramy) - gry i zabawy stolikowe (np. gry planszowe , logiczno - umysłowe, szachy, warcaby) - zajęcia artystyczne (np. plastyczne , umuzykalniające, teatralne - np. recytacja, lalkarstwo, teatr), - zajęcia ruchowe (np. zabawy w pomieszczeniu i na świeżym powietrzu, uprawianie sportu, ćwiczenia przy muzyce), - zajęcia związane z majsterkowaniem lub modelowaniem, - czytanie książek, - nauka języka obcego, - gra na instrumencie, - wspólne spędzanie czasu z rodziną (np. poprzez rozmowy, oglądanie filmów, wspólne gotowanie). https://www.sosrodzice.pl/rodzino-rusz-sie-o-zaletach-wspolnego-aktywnego-spedzania-czasu-wolnego/ Przykłady gier i zabaw:
Zachowanie bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych: Zasady, których dziecko powinno przestrzegać, gdy jest samo w domu: 1. Nie możesz nikomu obcemu otwierać drzwi i zdradzać, że rodziców lub opiekunów nie ma w domu. Na pytanie czy są rodzice, odpowiadaj, że tak, ale nie mogą podejść do drzwi. 2. Uważaj na osoby, które wyglądają przyjaźnie, np. starsza pani, a także osoby, które podają się za znajomych rodziców. 3. Nie otwieraj drzwi domofonem, jeśli mieszkasz w bloku. 4. Urządzenia tj. kuchenki, piecyk gazowy, żelazko są niebezpieczne, a ich używanie może narazić cię na niebezpieczeństwo. 5. Nie baw się zapałkami i ostrymi przedmiotami takimi jak noże czy nożyczki ani nie majstruj przy gniazdkach elektrycznych, nie naprawiaj różnych urządzeń niebezpiecznymi narzędziami. 6. Pod żadnym pozorem nie przyjmuj leków, a jeśli źle się poczujesz, od razu zadzwoń do rodziców lub opiekunów. 7. Unikaj ryzykownych zabaw, tj. skakanie na łóżku, bieganie po schodach, wspinanie się na meble, wchodzenie na stołki i krzesła Zasady bezpieczeństwa podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu:
ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE: POLICJA – 997 STRAŻ POŻARNA – 998 POGOTOWIE RATUNKOWE – 999 Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112 W sytuacji, gdybyś potrzebował pomocy, bądź rady w sytuacji problemowej zawsze możesz się zwrócić do rodziców, najbliższych Ci osób z rodziny lub przyjaciół. Możesz też skorzystać z telefonu zaufania 116 111 Rodzinne relacjeNa co dzień rzadko masz okazję, by lepiej „poznać” swoją rodzinę. Niby rozmawiacie, niby mieszkacie razem, ale każdy żyje trochę swoim życiem i swoimi problemami. A może się okazać, że wspólne gry czy oglądanie filmów to frajda i dla rodziców, i dla dzieci. Zagraj z rodziną w grę planszową. Może coś z listy naszych ulubionych? Sprawdźcie! A może sprawdzian refleksu i znajomości geografii – pobierz szablon gry Państwa-miasta do druku. Zadzwoń do dziadków lub do innych członków rodziny, których dawno nie widziałeś. Mały gest, a ich radość bezcenna. Możesz zadzwonić do bliskich na przykład przy okazji robienia drzewa genealogicznego Waszej rodziny. To bardzo proste! Możesz robić je w sieci za pomocą serwisu MyHeritage (dla starszej młodzieży) albo wydrukować schemat i robić drzewo na papierze. TUTAJ szablony do pobrania. Przygotuj rodzinną grę w podchody czyli serię zagadek które trzeba rozwiązać by odnaleźć ukryty przez ciebie skarb. Zaproś rodzinę do wspólnego układania puzzli. Ta rozrywka nigdy się nie nudzi! Zorganizujcie rodzinny maraton filmowy – na przykład co wieczór inna osoba wybiera film dla wszystkich. Do tego „drinki” z palemką, coś do chrupania, kolorowe przekąski albo małe kanapeczki i kanapa na środku salonu. TUTAJ znajdziecie ranking filmów z lat 80-tych, na pewno pamiętają je też rodzice i chętnie obejrzą kolejny raz. Życzymy Wam udanego wypoczynku: Marzena Borowiec i Karolina Ptasińska |
Aktualności >