Aktualności‎ > ‎

Ja, uczeń pierwszej klasy… – czyli o ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 1 im Marynarki Wojennej RP

opublikowane: 2 paź 2017, 01:59 przez Błaż Sebastian   [ zaktualizowane 12 paź 2017, 01:03 ]

28. września 2017r. na długo pozostanie w pamięci 75. najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Świnoujściu. Tego dnia miała bowiem miejsce uroczystość, podczas której dzieci po raz pierwszy oficjalnie zadeklarowały, że będą uczyć się chętnie i pilnie.

Ślubowanie „pierwszaków” odbyło się w niezwykłej scenerii, bowiem młodzi ludzie oficjalnie zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 na Okręcie Wojennym „Lublin”. Ta niecodzienna tradycja trwa już od lat 90 – tych, bowiem imię placówki zobowiązuje, a więc współpraca z Marynarką Wojenną jest ścisła  i przynosi wiele niezapomnianych wspomnień.

Nie do przecenienia były chwile, kiedy „pierwszaki”, słysząc słowa: „Pasuję cię na ucznia”, wypowiadane przez dowódcę Okrętu Wojennego „Lublin” – panią kapitan Katarzynę Mazurek, stali się prawowitymi uczniami.  Przy pomocy prawdziwego wojskowego kordzika, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, spoczywającej na ramieniu każdego młodego człowieka, rozpoczął się dla wszystkich uczestników uroczystości nowy etap życia. Były to chwile pełne wzruszeń zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców -  zwłaszcza, że oprawę muzyczną stanowiła sugestywna melodia wykonana przez trębacza z Orkiestry Marynarki Wojennej. Opiekunowie również złożyli ślubowanie, w którym zapewnili, że będą wyrozumiałymi, cierpliwymi, kochającymi partnerami swoich dzieci. Obiecali, że na starcie kariery szkolnej ich pociechy będą mogły pozostać radosne i szczęśliwe, bowiem będą przytulane, pocieszane i doceniane.

Starsza koleżanka przywitała swoich młodszych kolegów w nowej, wielkiej szkolnej rodzinie. Zapewniła „pierwszaków”, że szkoła jest miejscem przyjaznym, pełnym przychylnie nastawionych osób.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Na pożegnanie dzieci podziękowały gospodarzom za niecodzienną uroczystość      i wręczyły dowódcy okrętu własnoręcznie wykonany obraz.

Chwile, kiedy dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem życia szkolnego zawsze są wzruszające i pełne niezapomnianych przeżyć. Kiedy dochodzi do tego wyjątkowa oprawa, stają się takim momentem, który na trwałe pozostawia ślad w naszej pamięci. Pasowanie uczniów na okręcie Marynarki Wojennej to niecodzienna tradycja, która jest kultywowana w Szkole Podstawowej nr 1 i sprzyja rozwijaniu w młodym człowieku poczucie przynależności, szacunku i dbałości o miejsce, w który spędzi wiele lat życia. Młodzi uczniowie -  przejęci, wzruszeni, rozemocjonowani – uwierzyli, że w szkole jest radośnie!

Życzymy wszystkim tegorocznym Pierwszakom powodzenia!

Kamilla Jelonek


Comments