Aktualności‎ > ‎

Jedynka na Badaniu Wybrzeża Bałtyku 2019

opublikowane: 3 paź 2019, 00:37 przez Szubert Natalia
W poniedziałek 30 września 2019 r. członkowie koła biologicznego klas V – VII naszej szkoły ponownie uczestniczyli w akcji Badania Wybrzeża Bałtyku.

Przechodząc 1 kilometrowy odcinek plaży sprawdzali stan naszego wybrzeża. Oceniali stopień czystości plaży, oznaczali jego bioróżnorodność, temperaturę powietrza,  wody i jej przejrzystość. Dokonali również pomiaru szerokości plaży w jej najszerszym odcinku i porównali z latami ubiegłymi. Okazało się, że nasza plaża jest nadal szeroka i staje się coraz szersza.

W miarę możliwości nasi młodzi biologowie napotkane zanieczyszczenia zbierali i sortowali do odpowiednich worków. Nie było ich wiele – pojedyncze puszki i woreczki foliowe – naprawdę nasza plaża jest czysta i zadbana.

Przy brzegu zauważyliśmy łabędzie, meduzy, gołębie i wszędobylskie mewy. Na piasku między muszelkami leżały duże fragmenty morszczynu pęcherzykowego, którego w ostatnich latach nie spotykano.

Temperatura wody wynosiła 12  C, a jej przejrzystość była średnia. Szerokość plaży wynosiła 93,1m.

Niestety w tym roku podczas akcji pogoda nam nie dopisała. Rozpadał się deszcz i musieliśmy skrócić trasę naszej wyprawy.

Wracając do szkoły zwiedziliśmy wystawę fotograficzną owadów zorganizowaną przez p.  Halinę Leszczak i jej klasę III w budynku B, która nam się bardzo podobała.

Przemoczeni, zmarznięci ale i zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły na gorącą herbatę, którą zakończyli całą wyprawę. Długość  wyprawy wynosiła około 10 km ( część pokonaną autobusem miejskim), której obraz zarejestrowany został przez aplikację telefoniczną .

      
 
    


Comments