Aktualności‎ > ‎

Klasa 2c w Forcie Gerharda

opublikowane: 21 paź 2019, 10:44 przez Szubert Natalia   [ zaktualizowane 21 paź 2019, 13:27 ]

        Klasa 2 c z wychowawczynią serdecznie dziękują mamie Nataszy Starosty pani Annie, za zorganizowanie jesiennej wycieczki do Fortu Gerharda. 


W tym jednym z niewielu w Europie żywych muzeów przez chwilę drugoklasiści przenieśli się w czasie w przeszłość. Na własnej skórze poczuli smak wojskowej służby. Zespół przeszedł „ostrą” musztrę w prochowni fortyfikacji pod dowództwem „pruskiego żołdaka”, w którego wcielił się przystojny, sympatyczny przewodnik. 


W czasie marszu po terenie fortyfikacji uczniowie  poznali historię tej budowli obronnej. Usłyszeli miłosną legendę o Julii, której duch nawiedza fort. Niektórzy z uczestników wycieczki poczuli i usłyszeli błądzącego ducha dziewczyny w części muzealnej za wielką szafą, której drzwi same się otwierały i zamykały.


Wszystkich zachwycił portret królowej Wiktorii. Podobno ta władczyni gościła w forcie. Nie zabrakło głośnego wystrzału z armaty po odbytej przez klasę musztrze. Okazało się, że stałymi mieszkańcami fortu są kozy, które chętnie jadły z ręki turystów marchewki, chleb… Wszyscy świetnie się bawili, pomimo, że panowała deszczowa pogoda. 


Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe, zabawne magnesy i indywidualne certyfikaty z zaliczonego „ wojskowego szkolenia”.


Tu warto wybrać się na wycieczkę niezależnie od pory roku i panującej aury. Fort można zwiedzać nawet zimą.


  
  
  
 
Comments