Aktualności‎ > ‎

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

opublikowane: 19 lis 2020, 04:13 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 19 lis 2020, 04:13 ]

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. 

Godność i prywatność Wyrażanie opinii 

    Masz prawo do wyrażania swojej opinii, szczególnie w tych sprawach, które dotyczą Ciebie. Możesz wyrażać swoje myśli i uczucia mówiąc, pisząc, malując lub w każdy inny sposób, który nie obraża innych osób. Masz także prawo do własnych przekonań religijnych.

Masz prawo do prywatności: 

    Nikt nie ma prawa traktować Cię w sposób obraźliwy, bez szacunku lub naruszając Twoje poczucie własnej wartości.

Nadużycia/złe traktowanie

Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić, traktować w zły sposób lub wykorzystywać. 

    Państwo ma obowiązek chronić Cię przed wszelkimi formami przemocy – fizycznej i psychicznej. Masz prawo do uzyskania pomocy i wsparcia, jeśli ktokolwiek: traktuje Cię w zły sposób, wyrządza Ci krzywdę, obraża Cię, bije lub dotyka w sposób, jakiego sobie nie życzysz.

Nauka

     Masz prawo do bezpłatnej nauki. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie Ci bezpieczeństwa w szkole i nauki dobrej jakości. Masz prawo rozwijać swoje zdolności w warunkach poszanowania Twojej godności.

Zdrowie

    Masz prawo do opieki zdrowotnej, leczenia w przypadku choroby oraz profilaktyki. Twoi opiekunowie mają obowiązek zapewnić Ci odpowiednie wyżywienie oraz warunki higieniczne.

Mieszkanie z Rodzicami

    Możesz mieszkać ze swoimi rodzicami pod warunkiem, że jest to dla Ciebie bezpieczne. Nikt nie może oddzielić Cię od nich wbrew ich woli, czy bez zgody Sądu. Nikt nie ma prawa zabrać Cię do innego kraju bez zgody Twojej i Twoich rodziców.

Odpoczynek i czas wolny 

    Masz prawo do wypoczynku, uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych odpowiednich dla Twojego wieku. Możesz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych. Masz prawo poznawać przyjaciół i należeć do klubów i organizacji bezpiecznych dla Ciebie i nie obrażających niczyich uczuć.

Źródło: Konwencja Praw Dziecka

Drodzy Uczniowie możecie skontaktować się z nami, kiedy będziecie czuli taką potrzebę :)

pedagog budynek A Marzena Borowiec: marzena.bor@pracowniasp1.pl

pedagog budynek B Karolina Ptasińska: karolina.pta@pracowniasp1.pl

 

https://brpd.gov.pl/    RZECZNIK PRAW DZIECKAwww.116111.pl         TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY