Aktualności‎ > ‎

MIĘDZYNARODOWY KONKURS „MATEMATYKA BEZ GRANIC”

opublikowane: 4 maj 2020, 02:52 przez Szubert Natalia


        Dnia 5 marca w naszej szkole odbył się finał
MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU „MATEMATYKA BEZ GRANIC”.  Etap finałowy konkursu każdego roku odbywa się w tym samym dniu w ponad 27 krajach świata. Konkurs organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. Patronat nad MIĘDZYNARODOWYM KONKURSEM „MATEMATYKA BEZ GRANIC” w Polsce objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne, a jego promocję i organizację Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 Prawo uczestnictwa w konkursie mają jedynie całe klasy. Polega on na pisemnym rozwiązaniu zadań konkursowych przez całą zgłoszoną do konkursu klasę. Do tegorocznej edycji przystąpiły klasy piąte i szóste tj. 5 a, b, c, d, e oraz 6 a, b, c, e, f. W rozwiązaniu zadań konkursowych uczestniczyli wszyscy obecni w dniu konkursu uczniowie klasy, pracując w odpowiednio dobranych grupach. Ideą konkursu jest nie tylko zachęcanie do nauki matematyki i zabawy nią, ale również praca zespołowa i skuteczny podział powierzonych zadań.

Zadania, z którymi zmagali się nasi uczniowie były o różnym stopniu trudności i liczba zadań konkursowych zależała od kategorii wiekowej (8 zadań dla klas piątych, 9 zadań dla klas szóstych). Dodatkowo ważnym elementem konkursu było rozwiązanie jednego z zadań w języku obcym. Uczniowie musieli je przetłumaczyć, rozwiązać i rozwiązanie podać w wybranym wcześniej języku obcym. Czas na rozwiązanie wszystkich zadań wynosił 50 minut. Ocenie konkursu  podlega także strona graficzna i estetyka przedstawionych rozwiązań.

Podsumowanie wyników tegorocznego finału odbędzie się na przełomie maja lub czerwca. Wszystkim uczestniczącym klasom gratulujemy i trzymamy kciuki za wyniki.

                                                                                                   Nauczyciele Matematyki


Comments