Aktualności‎ > ‎

Gazetka Szkolna 5/2016

opublikowane: 30 lis 2016, 23:01 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 30 lis 2016, 23:21 ]

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świnoujściu                      Nr 5/2016


Znalezione obrazy dla zapytania snieżynkaZnalezione obrazy dla zapytania snieżynkaZnalezione obrazy dla zapytania snieżynkaZnalezione obrazy dla zapytania snieżynkaZnalezione obrazy dla zapytania snieżynka


Domek dla ptaszków


Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek

zmajstrowali ptaszkom domek.

Jest podłoga, jest i daszek,

żeby mógł się zmieścić ptaszek.

Jest też miejsce na okruszki

dla wróbelka, pośmieciuszki.

Jest i gwoździk na skraweczki

dla łakomej sikoreczki.

Irena Suchorzewska
Działo się, oj działo się:

 • 18 października - Bezkrwawo odbył się chrzest klas czwartych!

 • 18 października -  W bibliotece szkolnej został zorganizowany minikonkurs czytelniczy ze znajomości książek. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeczytać fragmenty z trzech książek, które umieszczone były na tablicy informacyjnej biblioteki i podać prawidłową odpowiedź – autora i tytuł książki. Konkurs wygrali: Zuzanna Świniarska z VI D oraz Arkadiusz Murawski z klasy VI A.

 • 19 października - Odbyło się spotkanie klas VA i VB z podróżnikiem Marianem Łysakowskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 • 19 października - Fundacja ,,Animals Przystań” i ,,O!środek Działań Teatralnych” zaprosili nas na edukacyjny spektakl “Zaczarowany las”.

 • 25 października - Odbył się konkurs matematyczny „Twórca zadania tekstowego”, w którym mógł wziąć udział każdy chętny uczeń klasy czwartej. Zadaniem było stworzenie zadania tekstowego i napisanie do niego pytań. Sto pytań do swojego zadania ułożył Stanisław Zieliński z klasy IV B. Gratulujemy!

 • 9  listopada -  I nastał Dzień Patrona!!!

 • 10 listopada - W Gimnazjum Publicznym Nr 2 odbył się konkurs historyczny, którego tematyka dotyczyła losów narodu polskiego pod zaborami oraz okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę. Pierwsze miejsce zajęła Roksana Jon z klasy VIB. Gratulujemy!!!

 • 15 listopada - Odbył się szkolny etap ogólnopolskiego konkursu polonistycznego “Z ortografią na co dzień”. Wyniki poznamy 13 grudnia.    

 • 15 listopada - Klasy szóste uczestniczyły w Szkolnym Turnieju Minipiłki Siatkowej. Bezapelacyjnie zwyciężyła klasa VI B, a drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy VI A. Gratulujemy!

 • 17 listopada - Odbyło się spotkanie literackie z poetką Ewą Bugajną, członkinią Klubu Literackiego ,,Na wyspie”. Utworów lirycznych wysłuchała klasa VI z opiekunem, p. M. Mikiewicz.

 • 21 listopada - Rozpoczęły się rejonowe eliminacje konkursów kuratoryjnych z języka polskiego, matematyki, języków obcych. Trzymamy kciuki i czekamy na etap wojewódzki w lutym!

 • 21 listopada - Uczniowie przystąpili do pierwszego etapu konkursu przedmiotowego z języka polskiego ,,Pingwin”. Na wyniki musimy poczekać do stycznia.

 • 22 listopada - Rozpoczęły się szkolne kiermasze: klasa IVA zebrała pieniądze dla p. Krzysztofa Kastrau, a klasa IIE dla świnoujskiego schroniska.

 • 23 listopada - Do tańca i do rapowania porwał nas zespół  ,,RYMcerze”, który w sali teatralnej MDK-u realizował swój projekt ,,Nie zmarnuj swojego życia”.

 • 24  listopada - odbyła się w szkole dyskoteka andrzejkowa.APEL  Z OKAZJI DNIA PATRONA i 11 LISTOPADA

  9.11.2016 o godz.12:00 odbyła się akademia z okazji Dnia Patrona i 11 Listopada.Głównymi gośćmi byli przedstawiciele z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Apel został zorganizowany przez nauczycieli: p. Magdalenę Mikiewicz, p. Małgorzatę Leśniewską,  p. Halinę Leszczak i p. Roberta Srzedzińskiego.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za pomoc w akademii. Dzięki Wam poznaliśmy okoliczności odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.


ANTEK FURMAŃSKI  6A


Znalezione obrazy dla zapytania snieżynka


WESOŁYCH ŚWIĄT!


W ten gorący świąteczny czas życzymy Wam samych radosnych chwil, spędzonych w gronie rodziny, wielu pysznych potraw, od których będzie się uginał stół. Pragniemy, by te wolne dni stanowiły dla Was radość, a czas spędzony na powietrzu z przyjaciółmi spotęgował wasze zdrowie.

Znalezione obrazy dla zapytania snieżynka

      Niech moc prezentów nie przyćmi w Was świadomości, że nie rzeczy materialne są w naszym życiu ważne, ale zdrowie, miłość drugiego człowieka i poczucie spełnienia!!!

Redakcja


rys. Magdalena SkórkaSZLACHETNA PACZKA

 Jest to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że to również od nich zależy, czy zmienią swoją sytuację. Najważniejsze w Szlachetnej Paczce jest jednak spotkanie z drugim człowiekiem. Przez ostatnie 12 lat projekt zataczał coraz szersze kręgi, włączając w pomoc coraz większą liczbę darczyńców i wolontariuszy. Jedynka wybrała samotną matkę, panią Marię i jej syna Miłosza.

Dzięki Waszej pomocy chcielibyśmy spakować do paczki:

 • Żywność trwała: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w  puszkach;  

 • Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów;   

 • Materiały szkolne:  zeszyty, farbki, papier kolorowy, bloki, klej, nożyczki, przybory do pisania, kredki, plastelina;

 • Ubranka chłopięce: rozmiar 158 (nowe lub używane w stanie bardzo dobrym !!!).

 Wielki finał Paczki nastąpi 10 i 11 grudnia. Paczki zostaną złożone w magazynie na ul. Wojska Polskiego, by następnie wolontariusze mogli je przewieźć do domu rodziny. Całą relację z naszej akcji pokażemy w następnym numerze gazetki.

 Wszystkim serdecznie dziękujemy na pomoc, gorące serce i wsparcie finansowe, dzięki Wam mogliśmy spełnić marzenie rodziny!!!

Roksana    RYMCERZE


  Dnia 23 listopada od godziny 11:00 do 13:00 odbył się koncert w MDK. Koncert został zorganizowany przez dyrektora SP1 i przez ks.Tomasza i był on cząstką projektu ,,Nie zmarnuj swojego życia”. Spotkanie składało się z opowieści o życiu Dj Yonasa i o życiu Bęsia.


  Raperzy, poprzez swoje własne edukacyjne rapy, opowiedzieli nam o tym, dlaczego nie można marnować swojego życia. Znalezione obrazy dla zapytania rymcerze


Mówili też, jak narkotyki niszczą nas i nasze życie. Każdy mógł również spróbować swoich sił w hip-hopie - co odważniejsi śpiewali na scenie świnoujskiego MDK-u.

Julia

                                          
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

9 stycznia 2017 r. na Placu Wolności o godzinie 17:00 będziemy rozpalać

WIELKIE WOŚPOWE SERCE.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 15 stycznia 2017 r. (w niedzielę), tego dnia wszyscy wolontariusze mogą odebrać swoje identyfikatory w hali sportowej ul.Piłsudskiego od 9:00. O godzinie 18:45 na Placu Wolności odbędzie się WIELKI KOROWÓD.wośp.jpg

W tym roku zbieramy pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. To kolejna akcja wolontariatu, w którą możemy się włączyć. Wspólnie możemy więcej, zmieniajmy zatem ten świat na lepsze! Pomagamy zwierzętom, zbieramy pieniądze na leczenie chorych świnoujścian, jesteśmy darczyńcami Szlachetnej Paczki. Włączmy się również w zbiórkę finansową na zakup sprzętu ratującego życie Polakom!!!

JuliaOBYCZAJE ŚWIĄTECZNE

Obyczaje świąteczne to:

-dzielenie opłatkiem - każdy z rodziny dzieli się opłatkiem składając sobie życzenia.

-śpiewanie kolęd - wszyscy domownicy śpiewają wspólnie kolędy.

-12 potraw wigilijnych jako symbol 12 apostołów - między innymi: pierogi z grzybami, pierogi ruskie, kapusta, krokiety, uszka, paszteciki, kompot, makowiec, pierniki, kutia, keks, sernik.

Znalezione obrazy dla zapytania bałwanek

-siano pod obrusem- kojarzy się ze żłóbkiem.

-jedno dodatkowe miejsce dla nieznajomego

-pasterka-nocna msza święta odbywana z 24 na 25 grudnia.

-prezenty od świętego Mikołaja

-ubieranie choinki- cała rodzina ubiera wspólnie choinkę.

Majka"Harry Potter i Przeklęte Dziecko"


  Sztuka ta opowiada o Albusie Severusie Potterze, który nie może poradzić sobie z presją, jaka ciąży na nim tylko i wyłącznie z powodu bycia synem wielkiego i popularnego Harry’ego Pottera. Sytuację pogarsza sam fakt, że trafił do Slytherinu, co spotkało się ze zdziwieniem sporej części społeczeństwa czarodziejskiego. Albus nie jest podobny podobny do ojca - w szkole się izoluje, nie radzi sobie z nauką i rzucaniem zaklęć, nie potrafi latać na miotle. Jego podporą w bardzo trudnej sytuacji jest jego jedyny przyjaciel - Scorpius Malfoy. Chłopak również jest ciężko doświadczony przez los - stracił matkę już w wieku trzynastu lat, a plotki mówią, że jest w istocie synem Voldemorta. Albus z Harrym często doprowadzają do kłótni, w których można usłyszeć słowa - Ja też czasem żałuję, że jesteś moim synem

Znalezione obrazy dla zapytania harry potter i przeklęte dziecko

  

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i fajnie się ją czyta. Polecam ją wszystkim, a przede wszystkim fanom Harry’ego Pottera. Książka nauczyła mnie, żeby się nie poddawać, niczego się nie bać i że mimo trudności losu trzeba dalej iść do przodu.

Olcia


Fundacja ,,Animals Przystań’’

Wywiad z Panią BEATĄ KASTRAU, prezes fundacji

- Kiedy powstała fundacja ,,Animals Przystań’’ i jakie są jej założenia?

-Fundacja Animals Przystań Świnoujście oficjalnie została założona 12.08.2015r. Naszymi głównymi założeniami jest  ochrona zwierząt, w szczególności: ochrona zwierząt przed zabijaniem i znęcaniem się, wykonywanie praw pokrzywdzonego w sprawach o przestępstwa i wykroczenia przeciwko zwierzętom, ujawnianie i ściganie przestępstw i wykroczeń przeciwko zwierzętom. Działalność edukacyjna i oświatowa oraz wychowawcza mająca na celu zmianę i podniesienie świadomości społeczeństw związanych z ochroną zwierząt. Działalność kulturalna. Działalność charytatywna. Działalność na rzecz dzieci i młodzieży. Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy transgranicznej między społeczeństwami związanych z ochroną zwierząt.

- W jaki sposób fundacja współpracuje z lokalną społecznością i propaguje

zachowania prozwierzęce?

- Nasza Fundacja prowadzi stronę WWW (www.animalsprzystanswinoujscie.pl) oraz profil na portalu społecznościowym facebook, na których można znaleźć wiele materiałów edukacyjnych, poprzez które na bieżąco informujemy  o naszych działaniach. Mamy również dobre relacje ze świnoujskimi mediami, które często pomagają nam, jeśli chodzi o ogłoszenia zwierząt szukających domów. Jako Fundacja staramy się także organizować różne spotkania edukacyjne dla mieszkańców miasta i bale dla dzieci, podczas których również przedstawiamy krótką prezentację edukacyjną.

-Dokładnie! Tak przecież było w tym roku w październiku w Dniu Dobroci dla Zwierząt! A czym obecnie zajmuje się fundacja,  jakie potrzeby są dla niej najważniejsze?

Obecnie Fundacja zajmuje się szykowaniem materiałów edukacyjnych na kolejne spotkania z mieszkańcami miasta. Niedawno także szukaliśmy domków kilku kotkom (całe szczęście się udało szybko takie domki znaleźć i kotkom nie grozi już bezdomność). Prowadzimy również bazarek dla piesków takiego Pana, który adoptował z naszego świnoujskiego schroniska już cztery starsze pieski z problemami zdrowotnymi. Pragniemy mu pomóc w leczeniu i zapewnieniu dobrej jakości pożywienia jego stadku. Na wiosnę szykujemy duże wydarzenie, ale nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów, aby wszystko poszło po naszej myśli. Z bieżących spraw to szukamy domku jednemu pieskowi, którym jego właściciele nie mogą już się opiekować. Na bieżąco także staramy się załatwiać budki dla kotków wolno żyjących, by nie zamarzły zimą, gdy nadejdą mrozy.

Z potrzeb jakie mamy to przydałyby nam się kocyki dla kotków, które często do nas trafiają. Z chęcią byśmy przyjęli także niezniszczone rzeczy na bazarki, które organizujemy na zwierzaków w potrzebie. Mogą być to sprzęty agd, rtv, zabawki, rzeczy dla zwierząt, wszystko, co jest niezniszczone i mogłoby innym jeszcze się przydać. Cały dochód z bazarków przeznaczamy na określony cel dla potrzebujących zwierzaków. Mieliśmy już bazarek, z którego dochód przeznaczyliśmy na sterylizację suczki pani, której na to nie było stać , mieliśmy także bazarek, z którego dochód przeznaczyliśmy na klatkę łapkę, dzięki której dzikie kotki możemy łapać na sterylizacje i kastracje. Bazarki organizujemy średnio co miesiąc. Jeśli ktoś chciałby coś podarować na taki bazarek, zapraszamy do kontaktu na fb.

-Czy każdy może mieć psa lub kota?

-Nie każdy może mieć psa lub kota. Jeśli osoba nie ma czasu na wyjście na spacer z psem czy nie stać jej na utrzymanie zwierzęcia, czyli zapewnienie opieki weterynaryjnej w razie potrzeby, zakup karmy i akcesoriów, żwirku dla kota – taka osoba nie powinna brać psa czy kota. Zwierzę to odpowiedzialność. Trzeba wyjść z psem niezależnie od pogody, trzeba wyjść z nim kilka razy, trzeba go dobrze wychować, zapewnić mu rozrywkę jak i trochę nauki, trzeba regularnie karmić i wymieniać wodę – jeśli ktoś nie ma na to czasu czy chęci, nie powinien brać pod swój dach pieska. To samo dotyczy kota. Jeśli komuś się nie chce czyścić kuwetki, pobawić się z kotem, nakarmić go, wymieniać mu wodę – nie powinien brać kota. Gdy człowiek nie ma czasu czy możliwości finansowych na własnego zwierzaka, a lubi zwierzęta, warto w chwili wolnej pójść na wolontariat do schroniska czy jakiejś fundacji. Jest to jakieś rozwiązanie dla takich osób.

-Jakie ma pani w domu zwierzęta?

-Mam w domu dwa kotki. Jednego od kociaka, drugiemu kotkowi pomagałam podczas tych wakacji i tak się stało, że kicia została u mnie na zawsze. Dziś już w pełni zdrowa nie pamięta o przykrej przeszłości. Od zawsze u mnie w domu były zwierzęta.

-Które z fundacyjnych zwierząt wspomina pani najcieplej, najbardziej?

-Najcieplej z fundacyjnych zwierzaków wspominam koteczka Szczęściarza (w nowym domku Antoś). Trafił do nas w bardzo złym stanie. Został zaatakowany przez zwierzę i był bardzo ranny. Kotek miał ranę na łapce i stracił ogonek. Wydawałoby się, że ma marne szanse na dom, jednak znaleźli się wspaniali ludzie, którzy go pokochali i dziś Szczęściarz jest zdrowym Kocurkiem otoczonym troskliwą opieką. Ci sami państwo adoptowali również od nas kotka, który również walczył o życie, kotka Filemona. Kocurki bardzo się lubią i stanowią teraz zgrany duet.

-Co mamy robić, gdy znajdziemy na ulicy ranne zwierzę?

-Przede wszystkim nie panikować. Pierwsze, co możesz zrobić, to zadzwonić w tej chwili na policję czy straż miejską bądź też do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu, a nawet do nas. Gdy widzisz ranne zwierzę, postaraj się znaleźć kogoś dorosłego i go o tym poinformuj, poproś o pomoc. Nie dotykaj rannego zwierzęcia. Ranne zwierzę z bólu może zaatakować. Odpowiednie służby zajmą się zwierzęciem i udzielą mu pomocy.

- Dziękuję bardzo za wywiad!

Wywiad przeprowadziła Julia Kozioł z klasy VIB


Biegi Przełajowe Sztafetowe

We wtorek 11 października odbyły się biegi sztafetowe w parku Zdrojowym. Na początku wystartowali chłopcy, a po minucie wystartowały dziewczynki ze szkół podstawowych. Sztafety chłopców wygrali chłopcy z naszej szkoły i dzięki temu przeszli do dalszego etapu. Drugie miejsce miała SP 6, a trzecie SP 4. Sztafety dziewczyn z SP 1 i SP 6 zajęły pierwsze miejsce egzekwo i sędziowie ustalili, że będzie dogrywka tych sztafet. Zwycięzcy jadą na dalsze rozgrywki. Trzecie miejsce zajęła SP 4.  Po ukończeniu sztafet prowadzący wręczył puchary i dyplomy oraz zaległe trofea dla szkół po podliczeniu punktów za biegi indywidualne. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


W czwartek 13 października odbyła się dogrywka sztafet dziewcząt z SP 1 i SP 6. O godzinie 11:00 na orliku  wystartowały dwie pierwsze zawodniczki, po przebiegnięciu czterech kółek przekazywały pałeczkę kolejnym osobom itd. Niestety, SP1 przegrała, ponieważ z szóstki trener wystawił same zawodniczki uczęszczające do klubów sportowych i zawzięcie trenujących tego typu dyscypliny. Ale drugie miejsce to i tak nie najgorszy wynik.

Julia

Żartobliwie o świętach :)

Święty Mikołaj siedzi nad przeręblą, trzymając w ręku wędkę. Podchodzi do niego Jaś i pyta:

– Łowi pan ryby? Nie, prezenty.


W grudniu Jasio napisał pocztówkę do Mikołaja:

„Mikołaju! Mam biednych rodziców. Proszę Cię,

przynieś mi rower górski i klocki Lego.”

Na poczcie jedna z urzędniczek niechcący przeczytała pocztówkę Jasia. Zrobiło jej się smutno i pokazała ją kolegom z pracy. Wszyscy postanowili zrobić Jasiowi niespodziankę. Złożyli się na klocki Lego i wysłali mu je w paczce. Po świętach ta sama urzędniczka czyta drugi list od Jasia:

„Mikołaju, dziękuję za klocki. Rower pewnie ukradli na poczcie.”


Tata pyta Jasia:

– Dlaczego chcesz, aby św. Mikołaj przyniósł ci dwa komplety kolejki elektrycznej?

– Bo ja też chcę się bawić, kiedy jesteś w domu.


Małgosia pyta mamę:

– Czy w tym roku św. Mikołaj przyniesie mi nową lalkę?

– Przecież lalka, którą masz jest prawie nowa!

- Co z tego? W zeszłym roku ja też byłam prawie nowa, ale pomimo to bocian przyniósł mi nową siostrzyczkę!


Dwa karpie oglądają program telewizyjny „Ryba na każdym stole”. Gdy prowadzący audycję pokazuje telewidzom, jak usmażyć karpia w piekarniku, jedna z ryb mówi:

– Wyłącz natychmiast ten telewizor. Ostatnio pokazują za dużo przemocy!


Przed świętami św. Mikołaj rozdaje prezenty na ulicy. Jasio po otrzymaniu jednego z nich mówi:

– Święty Mikołaju, dziękuję ci za prezent.

– Głupstwo – odpowiada święty Mikołaj. – Nie masz mi za co dziękować.

– Wiem, ale mama mi kazała.
Chcesz zadać nam pytanie, skomentować jakiś artykuł, wypowiedzieć się, pisać artykuły? Zapraszamy na spotkania Szkolnego Koła Dziennikarskiego! Wtorki g. 13.30!!!

Napisz do nas!

Nasz e-mail: gazetka@pracowniasp1.pl


Ċ
Jarosław Lipiński,
30 lis 2016, 23:13