Aktualności‎ > ‎

Uczniowie SP1 na NOCY BIOLOGÓW na Uniwersytecie Szczecińskim

opublikowane: 29 sty 2018, 01:53 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 29 sty 2018, 03:04 ]

12 stycznia 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły należąca do kół przyrodniczych i biologicznych z klas IV, V, VI, VII i II gimnazjalnej pod opieką p. M. Mikiewicz, p.M.Żółtowłos i p. L. Ziontkowskiej kolejny już raz uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji “Noc Biologów”, która odbywała się na Uniwersytecie Szczecińskim na wydziale Biologii.

W czasie 6 h zajęć uczniowie dowiedzieli się jaką rolę pełni zooplankton, jakie w Polsce występują gatunki sów, czym się odżywiają, gdzie budują swoje gniazda i jaką rolę odgrywają w swoim środowisku. Podczas wykładu mogli również posłuchać odgłosów jakie wydają różne poznane przez nich sowy.

Uczestnicząc w “Śmiechoterapii” nauczyciele i uczniowie  poznawali techniki relaksu, sposoby odreagowania stresu oraz dowiedzieli się jak ważną rolę pełni śmiech w ich życiu. Nie na darmo bowiem znane nam jest wszystkim powiedzenie, że śmiech to zdrowie.

Ponadto uczniowie rozpoznawali różne gatunki grzybów jadalnych i ich trujące sobowtóry, poznali grzyby nadrzewne i takie, których grzybami by nie nazwali.

Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie przyglądali się wystawie żywych okazów roślin owadożernych oraz egzotycznych pająków i patyczaków. Wyjątkowym  również egzemplarzem, który zainteresował uczniów był pogrążony we śnie pyton zielony w ogóle nie reagujący na ich obecność.

Bardzo ciekawa okazała się również wystawa Izby Celnej, która po raz pierwszy uczestnicząc w tej akcji pokazała eksponaty chronionych zwierząt zatrzymanych na granicy podczas ich nielegalnego przewozu. Były to naprawdę nietypowe,  bardzo rzadkie okazy.

Na koniec, mimo zmęczenia uczniowie poznawali świat pyłków roślin badając je pod mikroskopem  w katedrze botaniki na warsztatach pt.”Co nas kręci w nosie?”

Wracając do domu po całym dniu wrażeń niektórych nadal rozpierała energia i wszyscy zgodnie zapowiadali, że na Wiosnę Biologów również  z chęcią  pojadą.

Czy tylko znajdzie się dla nas miejsce? To się  wkrótce okaże…Na pewno postaramy się tam być ponownie.

                                                                                                       tekst  - Lidia Ziontkowska


Comments