Aktualności‎ > ‎

Przystań Wyspiarzy

opublikowane: 29 wrz 2020, 21:46 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 29 wrz 2020, 21:50 ]

Drodzy Rodzice, nasz projekt ,,Przystań Wyspiarzy” dostał się do Budżetu Obywatelskiego i od 23 września można na niego głosować. Każdy uczeń otrzyma do domu dwie karty do głosowania. Nie ukrywamy, że bardzo liczymy na Państwa pomoc. Wierzymy, że za trzecim razem w końcu nam się uda i będziemy mogli zaproponować dzieciom korzystanie z zacisznego i przytulnego miejsca.

  Oto krótki opis:

Projekt obejmuje adaptację przedsionka na 2. piętrze Szkoły Podstawowej nr 1, w którym do tej pory znajdowała się modelarnia. Została ona przeniesiona w inne miejsce, a zamiast niej utworzymy ,,Przystań Wyspiarzy”. Będzie to przestrzeń dla uczniów, którzy podczas przerw międzylekcyjnych i zajęć popołudniowych mogą spędzać tam czas w przyjaznym dla nich otoczeniu. 

  Działania obejmują remont przedsionka: wymianę starej podłogi, parapetu, oświetlenia, zabudowę kaloryferów, wymalowanie ścian. Ważnym aspektem będzie zlikwidowanie oszklonej, drewnianej ramy i stworzenie otwartej przestrzeni dzięki mobilnej ścianie. Kolejnym - zakup wyposażenia, które wprowadzi domową atmosferę, służącą odpoczynkowi i wyciszeniu. 

Ostatnim etapem jest zaplanowanie działań, które będą realizowane w tym miejscu. Będą one dwutorowe:  planowany projekt jako etap tworzenia stref wyciszenia w ramach realizacji ogólnopolskiego programu ,,Szkoła dla Innowatora” oraz cykliczne zajęcia z muzykoterapii i bajkoterapii.

Projekt ,,Przystań Wyspiarzy” jest związany z realizowanym przez szkołę programem ,,Szkoła dla Innowatora”. Wprowadza on wiele innowacji w życie naszej szkoły, a jedną z nich jest plan tworzenia w szkole stref ciszy. Mają one na celu wyciszanie uczniów podczas przerw, naukę radzenia sobie z wieloma bodźcami, umiejętność spokojnego rozwiązywania spornych sytuacji, nie tylko w szkole. Uczniowie ćwiczący uważność i wyciszenie potrafią zarządzać sobą, mają wewnętrzną motywację do nauki, nie dostrzegają problemu w popełnianiu błędów, lecz wiedzą, jak je naprawiać. Rozwijają się, potrafią pracować w grupie, a jako liderzy słuchają i motywują do działania. Kącik ciszy zatem w pewnym stopniu rozwija kompetencje proinnowacyjne, a na pewno sprzyja pojmowaniu szkoły jako miejsca przyjaznego, ładnego, lubianego przez uczniów. Stworzenie takiego miejsca będzie sprzyjało nauce koncentracji, rozpoznawania emocji i dbałości o dobrostan każdego ucznia. Wyciszenie uczniów będzie wspomagane przez naukę relaksacji, muzykoterapię i bajkoterapię.

  Drugi cel, który pragniemy realizować dzięki ,,Przystani Wyspiarzy”, to motywowanie uczniów do czytania książek, np. bajek. Zaciszne miejsce, wygodne kanapy, miękkie pufy mają sprzyjać czytelniczym przerwom, poczas których uczeń może sięgnąć do regału z książkami lub czasopismami. Jest to kontynuacja projektu polonistycznego realizowanego w szkole od dwóch lat ,,Złap książkę na przerwę”. Teraz jednak będzie się wszystko odbywało w ciepłym, klimatycznym otoczeniu, przy dźwiękach przyrody lub muzyki relaksacyjnej.

Projekt ,,Przystań Wyspiarzy” pozwoli nam budować wizerunek Jedynki jako szkoły innowacyjnej. Będzie się łączył z ideą dbałości o dobrostan ucznia, który w przyjaznym i ładnym otoczeniu jest zmotywowany do nauki i pracy nad samodoskonaleniem. Stworzy spójny obraz budynku szkoły w połączeniu z odremontowanym przedsionkiem na parterze i salą konferencyjną z budżetu programu ,,Szkoła dla Innowatora”.