Aktualności‎ > ‎

“Sprzątanie Świata 2020” w klasach 1-3

opublikowane: 21 wrz 2020, 22:42 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 22 wrz 2020, 22:54 ]

W tym roku -2020 w naszej szkole SP 1, w kl. I- III akcja "Sprzątanie Świata" ze względu na istniejące obostrzenia związane z koronawirusem nie odbywała się tak, jak w poprzednich latach. Tym razem zespoły klasowe nie wyszły w teren zbierać śmieci. Organizatorki akcji na terenie szkoły – opiekunowie z LOP panie: Joanna i Halina zaproponowały inne formy aktywności.
W trzecim tygodniu września, a zwłaszcza 18 września - w piątek młodsze klasy w ramach zajęć edukacyjnych podjęły ciekawe działania zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej akcji “Sprzątania Świata” :

" PLASTIK? REZYGNUJĘ.REDUKUJĘ.SEGREGUJĘ."Uczniowie zawarty w haśle problem mogli wykorzystać w różny sposób. Dzieci na zajęciach dyskutowały na tematy: Czy można zrezygnować z plastiku? Jaki jest jego wpływ na organizmy żywe?
Uczniowie klas III rozpoznawali symbole, którymi oznaczony jest plastik, jego rodzaje. Odpowiadali na pytania: Jak segregować odpady z plastiku ? Czy plastik się rozkłada? Jak zredukować ilość plastikowych artykułów oraz odpadów?
Dzieci podawały przykłady własnych sposobów na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów, których jest coraz więcej w naszym otoczeniu.
Uczniowie kl. 3 c,2 b, 2 d przynieśli wodę w termosach, w butelkach z filtrem, zamiast w jednorazowych plastikowych butelkach. Zużytym plastikowym butelkom i kubeczkom dali “drugie życie”, wykonując z nich nowe użyteczne rzeczy, np. skarbonkę, kubeczki na ołówki, gumki, pojemniczki na szczoteczki… Dodatkowo kl. 3 c przygotowała w swojej sali ciekawą tematyczną gazetkę poszerzającą wiedzę uczniów na temat plastiku, jego segregacji…

Klasa 1 b z plastikowych łyżeczek zrobiła dekoracyjne motylki, a kl.1 c z dużych plastikowych butelek pojemniczki na kredki . W sali kl. 1 a pojawiły się ekologiczne – kartonowe pojemniki do segregacji śmieci.

Pozostałe zespoły klasowe ukłdały tematyczne hasła, rymowanki, rysowały lub malowały tematyczne plakaty, np. hasłem “Stop plastikom”.... Klasa 3 b swój plakat z ekologicznymi hasłami wywiesiła na korytarzu. Ciekawość wzbudził plakat kl. 1 d.

Wszystkie prace były bardzo interesujące i niosły zgodną z hasłem akcji przewodnią dla ludzkości myśl: Segregując, redukując plastik lub rezygnując z niego, walczysz o zdrowie i życie na Ziemi.

Dziękujemy za udział w akcji.


   
   
  
    
    
    


Joanna Sz.