Archiwum Newsów‎ > ‎

Archiwum Newsów 2007/2008

opublikowane: 31 paź 2016, 08:34 przez Jarosław Lipiński   [ zaktualizowane 6 gru 2016, 12:56 ]

Nowa Pracownia

W lipcu szkoła otrzymała tak długo oczekiwane wyposażenie do nowej pracowni komputerowej w ramach programu "Pracownie komputerowe dla szkół - edycja 2006". Zakup wyposażenia jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od września uczniowie korzystają z 10 stanowisk komputerowych. W pracowni mogą odbywać się lekcje z różnych przedmiotów ponieważ jest to nasza druga pracownia.


Pasowanie uczniów klas I

27.09.2007 r. na okręcie RP ‘’Czernicki’’ odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas I. Uczniowie złożyli ślubowanie, a potem oficerowie okrętu kordzikami pasowali ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1.

Wydarzenie to było dużym przeżyciem dla uczniów i ich rodziców. Po uroczystości pod opieką oficerów wszyscy zwiedzali okręt. 


Chrzest Morski uczniów klas IV

29.09.2007 r. uczniowie klas IV przeszli chrzest morski, który potwierdził ich przynależność do grupy uczniów starszych. Było dużo hałasu, przerażenia i śmiechu. Uczniaków poddano goleniu, trefieniu fryzur, należało wykazać niezwykłą sprawność fizyczną . Po wysiłku czekał ich poczęstunek, który wzmocnił ich przed spotkaniem z Neptunem i Prozerpiną. Złożona przysięga pozwoliła im wstąpić w szeregi uczniów klas starszych. Dodatkową atrakcją był chrzest dwóch nowych naszych nauczycielek a mianowicie pani Luizy Kasiarz i pani Jolanty Wrześniewskiej.
Wszyscy otrzymali certyfikat potwierdzenia wstąpienie do starszej Świty
Neptuna.


Polska biega III edycja

W dniu 29.09. 2007 roku 40 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Szczepaniak wzięło udział w akcji "Polska Biega". Wielkie dzięki.


Program badawczy "Obserwator Wybrzeża Europy" 

Po raz kolejny we wrześniu uczniowie z klasy VI c pod kierunkiem p. Wandy Roszkowiak i Lidii Ziontkowskiej brali udział w ekologicznym programie badawczym „ Obserwator Wybrzeża Europy”. Program ten jest akcją o zasięgu europejskim polegającą na zebraniu danych na temat stanu zanieczyszczenia naszego wybrzeża. Dane te zebrane i opracowane przez nas na specjalnych ankietach przesyłane są do Sopockiego Instytutu Ekologicznego a stamtąd do Irlandii. Dzięki naszej współpracy co roku zostaje opracowany specjalny raport, który wykorzystywany jest do różnego rodzaju badań związanych z ochroną środowiska. 
Należy nadmienić, że nasza szkoła jest jedyną, która tą akcję przeprowadza po tej stronie miasta.


Święto drzewa w naszej szkole

W dniu święta drzewa 10.10.2007 postanowiliśmy posadzić drzewa na terenie naszej szkoły. w tym celu klasy IV i V zebrały pieniądze na "swoje drzewko". Klasy V sadziły drzewka z p. Lidką Ziontkowską i p. Wandą Roszkowiak, a klasy IV z p. Violetą Gawlińską. Każda klasa posadziła własne drzewko. Wśród drzewek znalazły się m. in. klon,jarzębina, świerk srebrny. Drzewka zostałyposadzone na boisku szkolnym. Sadzenie drzewek zostało udokumentowane fotografiami pamiątkowymi.


Zbiórka kasztanów

17 listopada zakończyła się zbiórka kasztanów. W tym roku również byliśmy najlepsi - wspólnie zebraliśmy ponad 700 kg. Owoce te trafią do lasu w Świnoujściu i Międzyzdrojach aby zwierzęta miały co jeść w okresie zimy. Kasztany są przysmakiem jeleni, danieli i dzików. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za naprawdę ogromne zaangażowanie. 

Członkowie koła LOP wraz z opiekunami p. Lidią Ziontkowską i Violettą Gawlińską.


Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

19 listopada 2007r. odbył się szkolny etap wojewódzkiego Konkursu Matematycznego z elementami przyrody, do którego przystąpiło 16 uczniów klas VI. Czworo najlepszych spośród nich będzie reprezentować naszą szkołę w II, rejonowym etapie tegoż konkursu, który odbędzie się 5 stycznia 2008 r. Wówczas to zmierzą się z najlepszymi matematykami i przyrodnikami ze wszystkich szkół podstawowych naszego miasta.


Światowy Dzień Pluszowego Misia w "Jedynce"

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. 

Każdy z nas miał kiedyś swojego ukochanego pluszowego misia, który pocieszał nas w trudnych sytuacjach, któremu można było zawierzyć swoje tajemnice, a i ciemna noc stawała się przyjazna, gdy zasypialiśmy u jego boku. 

Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 urodziny Misia obchodziły już od tygodnia. Przyniosły swoje ukochane pluszaki i w auli szkolnej przy pomocy pani Ani, pani Gosi i pani Doroty przygotowały piękną bogatą wystawę. Znalazły się na niej miśki przeróżne: większe od szóstoklasistów i malutkie mieszczące się w dłoni; barwne i te zwykłe szare; nowiutkie niemalże ze sklepu i te najukochańsze, które wiele przeszły w życiu ( najstarszy miś na wystawie miał 44 lata ). 
Wystawę odwiedzili nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, ale przede wszystkim wiele radości sprawiła zaproszonym przedszkolakom i uczniom z SOSW. Oprócz wystawy w szkolnej czytelni odbyła się prezentacja multimedialna na temat najsłynniejszego z misiów - Kubusia Puchatka. Dzieci wysłuchały również fragmentów książki o Puchatku we wspaniałej interpretacji pana Krzysia.

WSZYSTKIM MISIOM W DNIU ICH URODZIN ŻYCZYMY ŻEBY ZAWSZE BYŁY KOCHANE


Konkurs o AIDS

11 grudnia jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o AIDS. Startowało w nim aż 23 uczniów z klas V i VI.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce Alicja Ziontkowska z klasy VIc
II miejsce Aleksandra Jon z klasy VIc
III miejsce Natalia Chwyć z klasy VIb, Dominika Koss z klasy VIc oraz Marianna Sidorowicz z klasy VIb
GRATULUJEMY WYGRANEJ
Organizator: Lidia Ziontkowska.


Organizacja pomocy dla zwierząt w okresie zimowym

Przed świętami Bożego Narodzenia grupa dzieci z koła przyrodniczego i jego sympatycy z opiekunem Lidią Ziontkowską i Violetą Gawlińską udały się do schroniska w Świnoujściu z zebraną wcześniej karmą. Akcja zbierania karmy, zabawek, kocy itp. rzeczy trwała od listopada 2007 roku. Dary te zbierali uczniowie klas IV-VI. Grupa dzieci z opiekunami dnia 17.12.2007 zaniosła zebrane dary do schroniska. Psy i koty dostały na święta koce, suchą karmę, puszki, makaron i kaszę. na pamiątkę sympatycznej dla nas i zwierząt wizyty wykonaliśmy kilka zdjęć.


Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

5 stycznia 2008 r. odbył się rejonowy etap Konkursu Przedmiotowego z Matematyki z elementami Przyrody. Podczas konkursu uczniowie mieli do rozwiązania 20 zadań matematycznych i 10 z przyrody. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów klas VI, spośród których Bartosz Sosnowski (klasa VI B) okazał się najlepszy i 2 lutego, w Szczecinie, będzie on reprezentował szkołę w wojewódzkim finale tegoż konkursu. Wszystkim uczestnikom gorąco gratulujemy, bo wykazali się wysokim poziomem wiedzy, a za Bartka mocno trzymamy kciuki.


Drużynowy Konkurs Matematyczny

W dniu dzisiejszym (poniedziałek-4 lutego) odbył się I Drużynowy Konkurs Matematyczny Szóstoklasistów zorganizowany przez Gimnazjum Publiczne nr 1. Nasza drużyna w składzie: Dominika Koss (VIc), Wiktoria Kwiatkowska (VId) i Bartosz Sosnowski (VIb), zdobywając 239 punktów, zajęła I miejsce, wyprzedzając Zespół Szkół Publicznych nr 4 (II miejsce) i Szkołę Podstawową z Wolina (III miejsce).

Reprezentantom szkoły składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.


VII Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

W dnia 7.02.2008r. odbył się w Szczecinie VII Archidiecezjalny Przegląd o Tematyce Religijnej na poziomie szkół podstawowych. Udział wzięły 32 zespoły z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ze Świnoujścia udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Grupa teatralna pod kierunkiem Krystyny Kordy wystawiła przedstawienie pt. "Droga" i zajęła II miejsce. Nagrody zostały wręczone w obecności J.E. Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. Nasza szkoła zdobyła odtwarzacz DVD. Gratulujemy młodym aktorom. Szczególne podziękowanie składamy za pomoc pani Justynie Kuropatwie.


1 Kwietnia 2008 

W dniu 1 kwietnia 2008 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu uczniowie klas IV-VI bawili się na Prima aprilisowych wyborach na miss i mistera szkoły. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski,którego opiekunem jest p. Elżbieta Niedzielska. Kandydaci i kandydatki do tytułu poddawani byli różnym próbom. Dziewczęta i chłopcy musieli wykazać się zdolnościami aktorskimi, parodiując znane reklamy telewizyjne, popisać się wiedzą oraz refleksem, kiedy odpowiadali na dziwaczne pytania i zagadki, wykazać się umiejętnościami taneczno-choreograficznymi, a także w jak najpiękniejszy sposób przedstawić swoją ulubioną dziedzinę sportu. Impreza cieszyła się uznaniem uczniów, nauczycieli jak i samych zainteresowanych. Ostatecznie szanowne jury w składzie: p.Anna Szawłek, p.Justyna Jasiak i p. Robert Srzedziński, oceniając skrupulatnie każdego kandydata i kandydatkę do tytułu, ostatecznie wyłoniło zwycięzców imprezy. Prima aprilisowa Miss została Natalia Sało, a Misterem Arek Gortad.


I Międzyszkolny Konkurs Szkół Podstawowych

We wtorek - 29 maja 2008 – szóstoklasiści ze świnoujskich szkół podstawowych po raz pierwszy przystąpili do międzyszkolnego konkursu pod hasłem „OMNIBUS – MISTRZ WIEDZY I INTELEKTU”. Organizatorem i pomysłodawcą była Szkoła Podstawowa nr 1. Uczestnicy musieli wykazać się nieszablonową wiedzą, znacznie wykraczającą poza wiadomości szkolne. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. W części pisemnej należało prawidłowo odpowiedzieć na 30 pytań z różnych dziedzin nauki i życia. Poziom tego etapu był bardzo wyrównany. W części II zawodnicy odpowiadali ustnie na wylosowane przez siebie pytania. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży i przebiegał w bardzo miłej atmosferze.

Po dosyć wyrównanej walce zdobywcą tytułu „OMNIBUS 2008” został Aleksander Kopiecki ze Szkoły Podstawowej nr 1. Zmagania o kolejne miejsca były bardzo zacięte i zakończyły się dogrywką. Drugie miejsce zajął Marcin Kwaśniewski ze Szkoły Podstawowej nr 9, a trzecie - Marek Gortad ze Szkoły Podstawowej nr 1. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze.

Wszystkim uczniom, którzy odważyli się stanąć w szranki z najlepszymi mózgami wśród szóstoklasistów - serdecznie gratulujemy! Cele konkursu, aby promować alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego oraz zachęcać do rozwijania zainteresowań i zdobywania wiedzy z różnych dziedzin życia, zostały osiągnięte. Uczestnicy przekonali się, że wiedza i nauka to największe wartości życiowe oraz klucz do przyszłych sukcesów.


Wycieczka do Pragi i Wiednia

W dniach 1 - 3 maja 2008r. nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 wyruszyli na wycieczkę do Pragi i Wiednia. Wrażenia wspaniałe! Dużo niedosytu! Prosimy o więcej. Bardzo dziękujemy Panu Henrykowi Kretowi za wspaniałą wyprawę!


III edycja Ogólnopolskiego Internetowego Konkursu „ Jura 2008” 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świnoujściu pod opieką p. Lidii Ziontkowskiej wzięli udział po raz pierwszy w III edycji Ogólnopolskiego Internetowego Konkursu "Jura 2008", który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Porębie pod honorowym patronatem przewodniczącego Rady Miasta Poręba i odnieśli w nim sukces.

Konkurs ten trwał cały rok (od 7 listopada 2007 do 7 maja 2008), a polegał na rozwiązywaniu zestawu pytań i graficznych zadań dotyczących regionu Wyżyny Krakowsko–Częstochowskiej zwanego „ Jurą”. Wszystkich zestawów było 8, a każdym znajdowało się 10 zadań o różnym stopniu trudności.

Uczestnicy musieli wykazać się w nich nie tylko umiejętnością korzystania z Internetu, ale również pisaniem legend, samodzielnym tworzeniem przy wykorzystaniu podanych map tras wycieczkowych, rozpoznawaniem i opisywaniem obiektów przyrodniczych i zabytkowych, a w końcu umiejętnością wykonywania ilustracji w odpowiednim formacie i programie komputerowym. W konkursie tym wzięli udział m.in. uczniowie z Oświęcimia, Włocławka, Poręby, Zwierzyna, Cieszyna.

Do finału zakwalifikowano dziesiątkę uczniów z całej Polski, w tym z naszej szkoły aż troje: Alicje Ziontkowską, Dominikę Koss i Aleksandrę Jon. 
Finaliści spotykali się 7 maja w Porębie koło Katowic i tam musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi Jury Krakowsko–Częstochowskiej zdobytymi podczas trwania konkursu oraz przedstawiając 5 minutową prezentację promującą własny region.

Finalistki z SP1 znalazły się w czołówce i zdobyły miejsca:

II - Dominika Koss, 
III- Ola Jon
IV - Alicja Ziontkowska .
Nagrodą za ich ciężką pracę był 2 dniowy pobyt na Jurze, nagrody rzeczowe i autokarowa wycieczka szlakiem Orlich Gniazd Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zakończonej ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Wszyscy uczestnicy konkursu zdobyli ogromną wiedzę na temat krasowego krajobrazu najpiękniejszej z wyżyn Polski. Nasze finalistki natomiast zaprezentowały również odmienny i zachwycający nasz rodzimy krajobraz nadmorski, który dla mieszkańców tamtego regionu jest nieznany. 

    Laureatka Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego

Dorota Naklicka uczennica klas VIc Szkoły Podstawowej nr 1 wygrała miejskie eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego i reprezentowała Świnoujście  w Szczecinie. Recytowała wiersz Ryszarda Marka Grońskiego "Dorośli i kłopoty" oraz   prozę Tadeusz Różewicza "Gałąź".  11 letnia Dorota świetnie poradziła sobie z trudną w interpretacji prozą Różewicza wykazując niezwykłą w tym wieku dojrzałość. Jury finału Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego przyznało jej zaszczytny tytuł laureata . Dorota nie tylko pięknie recytuje, ale jest również uzdolniona muzycznie. Myślę, że w przyszłości nieraz będziemy podziwiać ją na scenie. Gratulujemy!


Hura Hura najlepsi

8 kwietnia 2008 roku 96 uczniów naszej szkoły przystąpiło do SPRAWDZIANU.

Test badał wiedzę i umiejętności uczniów z pięciu standardów wymagań:-

- czytanie,

- pisanie,

-  rozumowanie,

 - korzystanie z informacje

- wykorzystanie wiedzy w praktyce

Każdy uczeń mógł uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Poniższa tabela przedstawia  średni wynik punktowy za rozwiązanie zadań umieszczonych w arkuszu sprawdzianu:

ŚREDNI WYNIK PUNKTOWY W KRAJU                

ŚREDNI WYNIK PUNKTOWY W OKRĘGU

ŚREDNI WYNIK PUNKTOWY W WOJEWÓDZTWIE

ŚREDNI WYNIK PUNKTOWY W SP NR 1 w ŚWINOUJŚCIU

   25,8        

      25,4

       24

      28

Cały test dla naszych uczniów okazał się ŁATWY – łatwość  testu – 0,70

ŚREDNI WYNIK ŁATWOŚCI TESTU w WOJEWÓDZTWIE

ŚREDNI WYNIK ŁATWOŚCI TESTU w OKRĘGU

ŚREDNI WYNIK ŁATWOŚCI TESTU  w GMINIE

ŚREDNI WYNIK ŁATWOŚCI TESTU w SP nr 1 w ŚWINOUJŚCIU

0,63

0,63

0,63

0,70  

Wszystkim nauczycielom i uczniom gratulujemy uzyskania najwyższego wyniku w mieście!


Wizyta w szkole niemieckiej 

Nasza szkoła od roku współpracuje ze niemiecką szkołą w Zirchow. Jest to czteroklasowa szkoła podstawowa, w której uczą się dzieci w klasach I-III. Ostatnie spotkanie odbyło się na początku czerwca. Uczniowie klasy Id wraz z wychowawczynią Małgorzatą Wardach- Furą oraz nauczycielką języka niemieckiego Jolantą Wrześniewską i torbą pełna cukierków wybrały się na czerwcowy festyn w Zirchow. Atrakcji było wiele. Można było wejść do wozu strażackiego,  sprawdzić, jak funkcjonują urządzenia do gaszenia ognia. W zorganizowanych warsztatach rzemieślniczych dzieciaki malowały lniane chusty, które potem stały się własnością młodych artystów, mogły ulepić niezwykłe rzeźby z gliny. Najważniejszy był jednak bezpośredni kontakt dzieci z obu krajów i okazuje się, że bez dobrej znajomości języka, młodzi ludzie też potrafią się porozumieć.